Birleşmiş Milletler’e bağlı Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından 41. yıldönümü kutlanan Dünya Gıda Günü’nün bu yılki konusu “Attığımız adımlar, geleceğimizdir. Daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi çevre ve daha iyi yaşam” olarak belirlendi.

Dünya Gıda Günü 2021 çerçevesinde bu yıl Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) gıda sistemlerine dönüşümün desteklenmesi gerektiği konusunda farkındalığı artırmak için çalışmalarda bulunuyor. Tarım-gıda sistemlerinin herkesin yeterince uygun fiyatlı, besleyici ve güvenli gıdaya erişimini sağlamak için sektörler arasında eylem çağrısında bulunuyor.

TOPLUMLAR TARIMIN VE GIDAYA ULAŞMANIN ÖNEMİNİ DAHA İYİ ANLADI

Dünya Gıda Günü kapsamında bir açıklama yapan BESD-BİR Başkanı Naci Kaplan, “Tüm dünyada sürekli artan nüfusun gıda ihtiyacının sağlanması, pandemi koşullarının getirdiği sorunlar, iklim değişikliğinin tarıma yüklediği negatif etkiler içerisinde, toplumlar tarımın ve gıdaya ulaşmanın önemini daha iyi anladı. Yeni dünya düzeninde bizleri bekleyen bu zorluklar sürdürülebilir üretimin ehemmiyetini ve gerekliliğini karşımıza daha da hızla çıkardı. Dünya standartlarında üretim yapan sektörümüz; üretimde çevresel etkiyi nasıl en aza indiririz amacıyla sürekli çalışıyor ve sürdürülebilirlik yaklaşımını her geçen gün geliştiriyor. Türkiye kanatlı eti sektörünün amaçları ile BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) amaçları ile bire bir aynı” dedi.