Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19, zorlu günler yaşamamıza sebep olurken, soğukların başlamasıyla hem eski virüs tipleri hem de Covid-19 bizleri hastalığa açık hale getiriyor. İşte tam da bu noktada gribe davetiye çıkarmadan, doğru beslenerek önleyici tedbirler almak mümkün.
Uzmanlar, grip ve soğuk algınlığından korunmak için bol bol fermente besinler tüketilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Kefir, yoğurt, turşu, tarhana, sirke ve bozanın faydalı bakteriler içerdiğini, zararlı mikroorganizmalara karşı savunmaya geçerek, antikor üretimine yardımcı olduğu belirtiliyor. Kefirde yüksek miktarda bulunan probiyotikler bağırsaklarda yararlı bakterileri çoğaltarak, vücut direncini yükseltiyor.

Yemek ve Salata Soslarına Ekleyin

Gribe kış aylarında bebek, yaşlı ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde çok yaygın olarak rastlanıyor. Antioksidan özelliği oln doğal besinler, insanlara tekrar tekrar bulaşabilen virüsün etkisini azaltıyor. Bağışıklık kuvvetlendirici olarak karşımıza çıkan doğal antibiyotik soğan ve sarımsakta gribe karşı oldukça etkili. Bağışıklık sistemini destekleyen soğan ve sarımsağın mutlaka yemek ve salata soslarına eklenmesi öneriliyor.

Baharatlardan Yardım Alın

Uygun miktarda tüketilen baharatlar da kan akışını hızlandırarak, vücudun ısınmasına yardımcı oluyor. Tarçın, kırmızı biber, zerdeçal ve zencefil ile vücudun hareketlendirip, üşümenin önüne geçilebiliyor. Sabahları çayınızın içine az miktarda eklediğiniz taze zencefil sizi hastalıklardan korurken, soğuğu vücudunuzdan atmanıza yardımcı oluyor.