Adana Ceyhan’da yer alan Özlercan Çiftliği, broyler tavuk yetiştiriciliğinin yanı sıra kümes dezenfeksiyonu
alanında da faaliyet gösteriyor. Biyogüvenlik uygulamalarının önemini vurgulayan Sami Özler, çiftlik ve
broyler tavuk yetiştiriciliği üzerine bilgiler verirken, Türkiye’de beyaz et sektörünü de değerlendirdi.

“1993 yılında Adana’da doğdum ve Çukurova Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldum. Broyler üretimine 2011 senesinde adım attık ve Şenpiliç’in bölgemize gelmesiyle 2019 yılında markayla iş birliğine başladık.

“Çiftliğimiz Ceyhan’da 20 dönüm arazi üzerine kurulu ve ari bir bölgede yer alıyor. Duvar örgü malzemesi olarak gaz beton kullandığımız, izolasyonumuzu sandviç panellerle sağladığımız yeni tip kümeslerimizde broyler piliç üretimi yapıyoruz. Burada beş aileye istihdam sağlıyoruz ve biz de aile olarak üretimin başındayız.”

“BROYLER ÜRETİMİ HİÇ DURMADAN DEVAM EDER”

“Üretici olmak sorumluluk gerektirdiği gibi aynı zamanda keyifli bir iş. Bence üretimin hiç durmadan devam ediyor olması broyler tavuk yetiştiriciliğini dinamik ve avantajlı yapan özelliklerden bir tanesi…

“Bizim bir diğer iş kolumuz da kümes dezenfeksiyonu. Hem üretim hem dezenfeksiyon alanında faaliyet göstermek yoğunluğumuzu artırsa da işimizi çok severek yapıyoruz. Dezenfeksiyon iş kolunda faaliyet gösterirken bölgedeki tüm meslektaşlarımızın da deneyimlerinden faydalanıyoruz. Bu bilgi alışverişi iş geliştirmeye katkı sağlıyor, daha kaliteli ve verimli üretim için bizi daha iyi noktalara taşıyor.”

“HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIK VE HİJYEN”

“Gıda üretiminde hijyen her şeyin başında gelir çünkü sağlıklı üretim önceliktir. Broyler tavuk yetiştiriciliğinde de üst düzey hijyen uygulamaları ve biyogüvenlik önlemleri çok önemlidir. Biz de Adana’da biyogüvenlik uygulamalarını yerine getiren ilk tesislerden biriyiz diyebilirim. Çiftliğimiz ne kadar ari olursa o kadar verimli ve sağlıklı sonuçlar alırız.

“Civciv çok küçük ve narin bir hayvan. Biz onlara bebeğimiz, kendi çocuğumuz gözüyle bakarız. İnsan kendi çocuğunu nasıl temiz ve hijyenik koşullar içinde büyütürse biz de civcivlerimizi büyütürken hijyen koşullarını en üst düzeyde sağlıyoruz.”

“BİYOGÜVENLİK, ÜRETİM KALİTESİNİN OLMAZSA OLMAZIDIR”

“Biyogüvenlik önemlerinin eksiksiz uygulanması kaliteli ve verimli üretim için ilk şarttır. Çiftliğin etrafının tellerle çevrili olması, başka hayvanların ve başka kanatlı türlerinin çiftliğe ve kümeslere girmesinin engellenmesi, saha ve kümes betonunun doğru uygulanması, dış alan temizliğine önem verilmesi, çiftliğe ve kümese girerken gerekli dezenfeksiyon işlemlerinin ve sanitasyon tedbirlerinin eksiksiz yerine getirilmesi, kümese girerken tulum, çizme gibi özel çalışma kıyafetlerinin giyilmesi biyogüvenlik önlemlerinin başında gelmektedir.

“İyi kümes dezenfeksiyonu ise kümesin iyi yıkanmasıyla başlar. Dezenfeksiyon sürecinde öncelikle gübrenin tamamen ayrılmış olması lazım. Hayvanlar kümesten çıktıktan sonra üretici altlık ilaçlamasını yapar, ardından zibil dışarı çıkarılır. Saf su ve köpüklü su ile yıkama yapıldıktan ve kümes kuruduktan sonra ekiplerimiz kümese girer ve pompa sistemiyle kümesler ilaçlanır.

“Şenpiliç de dezenfeksiyona ve biyogüvenlik uygulamalarına çok önem veren bir firma çünkü temizlik ve hijyen Şenpiliç’in üretim kalitesinde çok önemli bir yer tutuyor. Bu konuya çok özen gösteriliyor. Bir örnek vermem gerekirse, her ne kadar biz kümes dezenfeksiyonu yapsak da dezenfeksiyon sonrası kümeslerimizden numune alıp analiz etme imkânımız olmuyor. Dolayısıyla dezenfeksiyona rağmen kümeste hastalığa sebep olabilecek herhangi riskli bir durum olup olmadığını bilemiyoruz. Şenpiliç ise bizim dezenfeksiyon ekiplerimiz kümeste ilaçlama yaptıktan sonra swap ekipleriyle gelip numune alıyor ve herhangi bir risk varsa kümes tekrar ilaçlanıyor. Bu da önümüzdeki civciv dönemini daha verimli ve huzurlu geçirmemizi sağlıyor. Sonuç olarak Şenpiliç bize daha fazla kurumsallık kattı ve hizmetleriyle üreticisine büyük kolaylıklar sağlıyor.”

“ŞENPİLİÇ VARKEN YATIRIM YAPMAKTAN KORKMUYORUZ”

“Şenpiliç’in ürünleri kalite, raf ömrü ve lezzet bakımından üst seviyede. Yüksek maliyetlerle çalışan bir iş koluyuz ve bu nedenle bizim işimizde sirkülasyonun aksamaması çok önemli. Bu anlamda Şenpiliç’le iş birliğimiz içerisinde hiçbir sorun yaşamıyoruz. Şenpiliç üreticisine değer veriyor ve onu koruyor.

“Şenpiliç ulusal bir değer ve bölgemize geldiği için çok mutluyuz. Türkiye çapında üretim yapan güçlü bir firmayla iş birliği yapmak bize güven ve güç veriyor. Marka değeri çok yüksek ve bize de değer katıyor. Şu anda kapasitemizi büyütüyoruz. Tesislerimize yenilerini ekliyoruz. Yatırım yapmaktan da korkmuyoruz.”

“Yönetimden satış ekibine, veteriner hekimlerimizden saha ekibine kadar Şenpiliç’in tüm birimleriyle çok uyumlu çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Çok memnunuz. Bu anlamda Şenpiliç’e şükranlarımızı sunuyoruz.”