Kış aylarında daha az hareket etmeye yanlış beslenme de eklenince, fazla kilolar en büyük sorunumuz haline gelir. Hareketsiz yaşamın yanı sıra stres, tiroit bezlerinin düzensiz çalışması gibi bazı faktörler kilo vermede etkisi büyük olan metabolizma hızını yavaşlatır.

Metabolizma hızı kişiden kişiye fark gösterir. Metabolizma hızını belirleyen en önemli etmen vücut kas dokusudur. Kas kitlesi arttıkça metabolizma hızı artar. O nedenle sporcuların, kas kitlesi kadınlara göre daha fazla olan erkeklerin metabolizma hızı daha fazladır. Metabolizma vücut yüzeyi ile de doğru orantılıdır, yani vücut büyüdükçe vücudu çalıştırmak için gerekli olan enerji artar. O nedenle fazla kilolu bir insanın normal kilodaki bir insana göre metabolizması daha hızlıdır.

Özellikle zayıflama tedavisinde kişinin yemek durumu metabolizma hızına göre belirlenir. Eğer bir kişiye zayıflasın diye metabolizma hızının çok altında bir beslenme programı uygulanırsa, vücut, yağ dokusu yerine kas dokusunu kaybeder. Bu da metabolizma hızını yavaşlatır ve kişinin tekrar daha fazla kilo alması gibi bir sorun ortaya çıkar.

Metabolizmayı hızlandıran 10 bilimsel öneri

  • Düzenli uyuyun. Gece en geç 24.00’de uyuyun, sabah en geç 07.00’de uyanın, çünkü vücut kendini uykuda onarır
  • Düzenli olarak egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirin. Haftada en az 3 gün 45 dakikalık tempolu yürüyüş yapın.
  • Ağırlık çalışmayı ihmal etmeyin. Metabolizma hızının en belirleyici faktörü kas dokusu olduğu için kaslarınızı da düzenli çalıştırın.
  • Kola, gazoz gibi asitli ürünler yerine su için. Su insan vücudunun en önemli bileşenidir. İyi bir metabolizma, iyi bir dolaşımdan, bu da iyi bir boşaltımdan geçer. Bu nedenle günde 2-2,5 litre su içmeye özen gösterin.
  • Acıktığınızda mutlaka vücudunuza cevap verin. Açlığı ertelemek metabolizma hızını yavaşlatır. Küçük bir meyve bile yeseniz yeterli olur.
  • Metabolizmayı en çok çalıştıran yiyecekler proteinlerdir. Beslenmenizde dengeli bir şekilde protein tüketin. Ancak hiç karbonhidrat almadan sırf protein yiyerek yapılan diyetler son derece yanlıştır. Bu tür diyetlerle hızlı kilo verilse bile, damar hastalığına yakalanma riski artar.
  • Az, ama sık yemek metabolizmayı canlı tutar.
  • Yemeklerinizin yanına eklediğiniz iki-üç kaşık yoğurt yüksek kalsiyum içeriği nedeniyle metabolizma üzerinde olumlu etki eder.
  • Lif oranı yüksek yiyecekleri, özellikle taze sebze ve meyveleri, kuru baklagilleri ve tam tahıllı ürünleri de düzenli tüketmek şart.
  • Yeşil çay için. Kahve ve çay içerdiği kafein dolayısıyla metabolizmayı çalıştırır, ancak çok fazla tüketilirse çarpıntı ve uykusuzluğa neden olabilir. Yeşil çayın antioksidan kapasitesi çay ve kahveye göre daha fazladır. Günde 1-2 fincan yeşil çay tüketmek hem metabolizmayı hızlandırır, hem de yaşlanmaya gidiş sürecini yavaşlatır.