TR EN AR

Kalite ve Gıda Güvenliği

  • İnsan sağlığından ödün vermeden, sağlıklı ve hijyenik koşullarda üretim yapmak.
  • Kaliteyi ve kaliteli üretim sistemini sürekli iyileştirmek.
  • Tüketici isteklerine duyarlı olmak.
  • Kalite Yönetim Sistemi şartlarına her zaman kayıtsız ve şartsız uymak.
  • Gıda güvenliğini etkileyebilecek fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik her tür tehlikeyi tanımlayarak, kontrol altına almak.

Şenpiliç’te Kalite ve Gıda Güvenliği Yönetimi


Dünyada beslenmeye ilişkin temel bir sorun bulunmaktadır: Gıda güvenliğini sağlama.

Şenpiliç kalite ve gıda güvenliği şartlarını sağlamak için gıda mühendisleri, veteriner hekimler ve diğer teknik personellerden oluşan uzman bir kadro ile çalışır.

Şenpiliç marka değerini “kalite” ve “gıda güvenliği” üzerine oturtuyor

Beyaz et üretiminde risk oluşturabilecek tüm kritik noktalar Şenpiliç’in üretim sürecinde kontrol altında tutulmaktadır. Şenpiliç’in ileri teknolojiyle donatılmış üretim tesisleri, Avrupa Birliği standartlarının üzerinde güvenlik ve hijyen standartları sunmaktadır. Kısacası, üretimin her aşamasında uygulanan “Gıda Güvenliği Sistemleri” ile Şenpiliç, ürünlerinin güvenle tüketicilerinin sofrasına ulaşmasını sağlamaktadır.

Çiftlikten sofraya kadar tüm üretim sürecimiz kontrol altındadır. Hangi damızlık sürüsünden hangi civcivin geldiğine, civcivin hangi üreticide yetiştiğine, piliç etinin üretim tarihinden ve etiket bilgilerinden pilicin anne ve baba kümesine kadar tüm bilgilere kolayca ulaşım sağlanır.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi sertifikasıyla üretim yapılan kuluçkahanelerde, en yüksek hijyen şartları altında gerçekleşen civciv üretim çalışmaları, aynı yüksek hijyenik standartlarla yetiştirme çiftliklerinde de devam etmektedir. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi’nde üretim yapan Şenpiliç Söğütlü Kesimhanesi, Türkiye’de Avrupa Birliği’ne İhracat Yapabilecek Tesis Ön İzin Sertifikası ile TSE tarafından verilen HACCP 13001 Belgesi alan ilk piliç kesimhanesidir. Şenpiliç’’in kalite kontrol, güvenlik, hijyen ve yönetim sistemlerinin uygulandığı her iki kesimhanesi de ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi ile ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahiptir.