Şenpiliç | Sosyal Faaliyetler | Dengeli Beslen, Harekete Geç start aldı

Şenpiliç
TR EN AR

Dengeli Beslen, Harekete Geç start aldı

Türkiye' nin en büyük beyaz et üreticisi Şenpiliç, " Dengeli Beslen, Harekete Geç"   sloganıyla büyük bir sosyal sorumluluk projesi başlattı.

Avrupa' da   her yıl 1 milyondan fazla kişi aşırı kilo, dünyada ise her saniye bir kişi diyabete bağlı rahatsızlıklardan hayatını kaybediyor. Aşırı kilo ve diyabetin basilica sebebi ise " Dengeli beslenmemek ve hareketsizlik"

Türkiye' nin en büyük beyaz et üreticisi Şenpiliç, " Dengeli Beslen, Harekete Geç"   sloganıyla büyük bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Türkiye genelinde özellikle ev hanımlarına yönelik olarak yapılacak etkinlikler zincirinin ilki Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi' nde 300 kadının katılımıyla yapıldı.

Projenin amacı, dünyayı olduğu kadar Türkiye' yi tehdit etmeye başlayan " obezite"   ile mücadele etmek ve dengeli beslenme ve egzersizin faydalarını anlatmak.

Şenpiliç Kadınlar Kulübü olarak, " Dengeli Beslen, Harekete Geç"   sloganıyla özellikle kadınları hedefledik. Çünkü kadın ne kadar bilinçli olursa, once ailesinin dolayısıyla da gelecek toplumların sağlıklı olması sağlanacaktır.

" DENGELİ BESLENME"   İLE TİP 2 DİYABET ÖNLENEBİLİR

Şenpiliç' in " Dengeli Beslen, Harekete Geç"   kampanyasına destek olan Diyetisyen Hatice Karslıoğlu, beslenme bozukluğu sebebiyle diyabetin dünyada ve Türkiye' de   büyük kitleleri tehdit ettiğini söyledi. 1985 yılında dünyada 30 milyon diyabetli hasta bulunurken, 10 yıl sonra bu rakamın 150 milyonun üzerine çıktığını belirten Diyetisyen Hatice Karslıoğlu, " Yapılan projeksiyonlar şu anda 246 milyon olan diyabetli olan hasta sayısı 2025 yılında 380 milyona ulaşacağı gösteriyor. Artış özellikle gelişmekte olan ülkelerde meydana gelecek. Her 10 saniye bir bir kişi diyabete bağlı bir nedenden ölüyor. Her 30 saneyede bir bacak diyabet sebebiyle kesiliyor"   dedi.

Yeterli ve dengeli beslenme ile özellikle Tip 2 diyabetin önüne geçilebileceğine dikkat çeken Diyetisyen Hatice Karslıoğlu, " canınızın çektiğini değil, vücudunuzun ihtiyacı olan besinlerle beslenin"   dedi.

DÜNYADA 700 MİLYON OBEZ VAR

Diyetisyen Hatice Karslıoğlu, obeziteye de dikkat çekerek şunları şöyledi " Dünya üzerinde 400 milyon kişi obez, yaklaşık 1.6 milyon kişinin aşırı kiloludur. 2015 projeksiyonuna gore, 700 milyon obez, 2.3 milyon kişi ise aşırılı kilolu olacak. Yapılan son araştırmalara gore Türkiye' de erkeklerin yüzde %20,5, kadınlarda ise yüzde 41,0 toplamda da nüfusun yüzde 30,3' ü obez veya aşırılı kilolu"

ÇOCUKLARIN YÜZDE 25' i OBEZ

Çocuklarda da dengesiz beslenme sebebiyle obezitenin hızla yayıldığını vurgulayan Diyetisyen Hatice Karslıoğlu, " Dünyadaki çocukların yüzde 20 ile 25' i   obez. Aşırı kilo kız çocuklarında daha fazla görülmektedir. Obez çocukların yüzde 70' inin erişkinlikte de obez oldukları biliniyor"   dedi.

DİYET KİŞİYE ÖZEL DÜZENLENMELİDİR

Obezitenin birçok hastalığı da beraberinde getirdiğini ifade eden diyetisyen Hatıce Karslıoğlu, diyet konusunda da kadınları altını   çizerek uyardı. Diyet programlarının doktor,diyetisyen, fizyoterapist ve psikologdan oluşan bir ekip tarafından hazırlanması gerektiğini belirten Karslıoğlu, " Başkalarının diyet programlarını kesinlikle uygulamayın. Beslenme toplumsal değil, kişisel bir olgudur"   dedi.

Şenpiliç Kadınlar Kulübü hakkında daha fazla bilgi almak ve etkinlikleri takip etmek  için buradanulaşabilirsiniz.