Şenpiliç | Şen Haberler | Haşim Gürdamar Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi Mezuniyet Töreni

Şenpiliç
TR EN AR

Haşim Gürdamar Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi Mezuniyet Töreni

Sakarya Üniversitesi Haşim Gürdamar Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi, 2014-2015 eğitim ve öğretim yılı mezuniyet töreni düzenlendi.

Şenpiliç Kurucusu ve Onursal Başkanı Haşim Gürdamar'ın da katıldığı mezuniyet töreninin açılış konuşmasını yapan Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nejat Yumuşak şunları söyledi: "Bugün çok anlamlı ve güzel bir gün... Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi ilk mezunlarını veriyor. Fakültemizin misyonu; günümüz dünyasında temel bir ihtiyaç haline gelen ve ülkemizi bilgi çağına taşıyacak olan bilişimin gelişimini sağlamak üzere mesleki açıdan yetkin, toplumsal ve etik değerlere saygılı mühendis yetiştirmek, nitelikli insan gücü oluşturmaktır. Bu misyonumuzu hayata geçirmemiz için güçlü bir akademik alt yapının ve fiziki koşulların sağlanması adına kurulduğumuz günden beri desteğini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Muzaffer Elmas Hocamıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum. Bir ülkenin en büyük düşmanı olan yoksulluk ve cehalete karşı, sanat ve bilim yoluyla mücadele etmenin yolu üniversitelerden geçmektedir. Bu nedenle sonraki asırların refahını düşünenler eğitime yatırım yaparlar. Bu anlamda fakültemize son teknolojiyle donatılmış yepyeni bir bina hediye eden Şenpiliç Kurucusu ve Onursal Başkanı Sayın Haşim Gürdamar, bir sonraki asrın refahı için aydın bir katkı sağlayarak örnek olmuştur. Kendilerine fakültemiz, akademisyen arkadaşlarımız ve öğrencilerimiz adına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum."

Prof. Dr. Nejat Yumuşak konuşmasını şöyle sürdürdü: "Sevgili aileler, 4 yıl önce bize emanet ettiğiniz sevgili yavrularınız, bir ömür boyu gururla taşıyacakları çok kutsal bir unvanı elde ettiler. Sevgili öğrenciler, bölümlerinizin gelişmesi için iş hayatındaki deneyimlerinizi ve birikimlerinizi bizimle paylaşın. Yıllar sonra bile olsa paylaşacağınız her bir başarı hikâyesi sizin arkanızdan bu sıralarda oturacak genç arkadaşlarınız için mesleki açıdan tutkuya dönüşecektir. Bilişim, araştırma, gelişim süreci sonu olmayan bir maratondur. Bu maratonda hayal gücünde sınır tanımayanlar kazanır. Merak ilmin hocasıdır, hayal ise ilmin kendisidir. Hayal ettiğiniz her şeyin gerçekleşmesi mümkündür. Hayal gücünüzle gerçeğe çok daha yakınsınız. Bundan sonra bilgisayar ve bilişim bilimlerine duyulan ihtiyaç her zamankinden daha fazla olacak. Yeni hayatınızda sonsuz başarı ve mutluluk diliyorum. Hepinizi tebrik ediyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun."

Prof. Dr. Nejat Yumuşak'ın ardından kürsüye çıkan Şenpiliç Kurucusu ve Onursal Başkanı Sayın Haşim Gürdamar yaptığı konuşmada şunları söyledi:"Mezun olduğunuz bu önemli günde, sizlerle birlikte olmak ve size hitap etmek onur verici.Bugün yeni hayatınıza adım atarkensize bir şeyler öğretmek için değil,cesaret vermek için buradayım. Pek çoğunuzun orta halli ailelerin çocukları olduğunuzu biliyorum. Bu nedenle biraz kendimden bahsetmek istiyorum. Erzincan Kemaliye'nin Apçağa Köyü'ndeorta halli bir ailenin beş çocuğundan en küçüğüyüm. Ağabeylerim beni okutmak için İstanbul'a getirdiler. İlkokul, lise derken İ.T.Ü. İnşaat Fakültesi'ni bitirdim. Proje hazırladım, param olduğunda inşaat yaptım. 1978 yılında ise Şenpiliç'i kurdum ve Şenpiliç 2014 yılında Türkiye'nin en büyük 75. sanayi şirketi oldu.Bu başarı hem benim, hem Türkiye'nin, hem de Sakarya'nın başarısıdır. Fakültede okurken Mecidiyeköy'deki Ali Sami Yen Stadı'nın olduğu arazide topografya stajı yapıyorduk. Bir akşamevimize giderken İstanbul'un muhteşem manzarasını seyrettim ve 'Allah'ım ne büyük zenginlikler yaratmışsın, inşallah layık olursam bana da verirsin' diye dua ettim. Sizler de layık olacaksınız. Yeter ki isteyin ve gayret edin. Şimdi görüyorum ki, bunları kendim için istememişim; üretiyorum, istihdam sağlıyorum, yaptırdığım Endüstri Meslek Lisesi ve Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi ile topluma borcumu ödemeye çalışıyorum. Eğitimin önemini iyi bilen biri olarak eğitime destek vermeye devam edeceğim.Gelecek yüzyıllarda içinde bulunduğumuz bu yılların bilgisayar ve bilişim çağı olarak anılacağını umuyorum. Yani sizler en çok aranan ve gelişime son derece açık bir mesleğin eğitimini aldınız. Unutmayın ki hayat çok kısa,bu nedenle size tavsiyem günlerinizi boş geçirmeyin ve öğrenmeye devam edin.Esas yarış şimdi başlıyor. Bundan sonra hayattaki başarınız da tamamen size bağlı...Türkiye'nin yetişmiş elemana ihtiyacı var. Bu nedenle sadece diplomalı değil, meslek hayatlarında diğerlerinden farklı olanlar tercih edilecek. Emsallerinize göre farklı ve yaratıcı olup, güven yaratırsanız bu yarışı kazanacaksınız demektir. Böylece ufkunuz açılacak ve hep daha ileriye gideceksiniz. Bu arada tasarruf etmeyi de unutmayın. Türkiye'nin refaha ulaşması için hepimizin işini iyi yapması gerekiyor. Kendimiz, ailemiz ve milletimiz için doğru ve faydalı olanı yapmalıyız.Türkiye'ye ve kendinize güvenin! Korkmadan yürüyün! Bahtınız ve yolunuz açık olsun."

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas ise; "Mezunlarımız Türkiye'nin geleceğine ışık tutan nesiller olacak. 'Dünya sürekli değişiyor' diyoruz ya, inanın bu değişimin tam merkezinde bilişim var. Bu bakımdan bugün mezun ettiğimiz öğrencilerimiz de kendilerini bu hızlı değişimin tam merkezinde bulacaklar ve ülkemize önemli katkılar sağlayacaklar.Türkiye, dünyanın gelişmiş ülkeleriyle donanım ve alt yapı olarak yarışabilecek duruma geldi. Ancak nitelikli olma yönünde daha gayretli olmamız gerekiyor. Bu anlamda da başarılı olursak, Türkiye'nin bu potansiyeli gelecekte hem ülkemize hem dünyaya çok büyük katkı sağlayacaktır. Kampüsümüze bir fakülte binası yaptırarak iş dünyasına çok büyük bir örnek olan Haşim Bey'e özel teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Dileriz başka iş adamları da kampüsümüze katkıda bulunur.Mezunlarımızın hayırlı ve bol kazançlı işlerde çalışmalarını diliyor, hepsine huzurlu, aydınlık, başarılı bir gelecek temenni ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından fakülte genelinde ve bölüm bazında dereceye giren öğrencilere başarı belgeleri ve ödülleri verildi. Şenpiliç Kurucusu ve Onursal Başkanı Sayın Haşim Gürdamar, fakülte genelinde dereceye giren 4 öğrenciye birer cumhuriyet altını hediye etti. Mezuniyet töreni, sahnede mühendislik yemini eden mezunların havaya kep atmalarıyla sona erdi.