Şenpiliç | Şen Haberler | Şenpiliç, İyi Tarım Uygulamaları Sertifikası'nı aldı

Şenpiliç
TR EN AR

Şenpiliç, İyi Tarım Uygulamaları Sertifikası'nı aldı

Güvenilir gıda denildiğinde, insan sağlığına zararlı olmayan ürünler akla gelir. Bu nedenle üreticilere, ürünleri paketleyen, dağıtan, depolayan ve hatta pazarlamasını yapan firmalara önemli sorumluluklar düşmektedir. Çünkü tüketiciler tarımsal ürünler başta olmak üzere, satın aldıkları tüm gıda ürünlerinin güvenliğinden emin olmak istemektedir. Dolayısıyla sürekli büyüyen gıda sektöründe, tarımsal ürünlerin güvenle üretildiğinin belgelendirilmesi kaçınılmaz hale gelmiştir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan İyi Tarım Uygulamaları, ülkemizde de yaygınlaştırılması ve konuya ulusal bir düzenleme getirilmesi için attığı büyük bir adımdır.

Şenpiliç; tarımsal üretimde gıda güvenliğine ilişkin düzenlemeleri içeren "İyi Tarım Uygulamaları (İTU)" faaliyetlerini yerine getirerek, Bakanlık denetimlerden başarıyla geçmiş, "İyi Tarım Uygulamaları Sertifikası"nı almaya hak kazanmıştır.

Konuyla ilgili Şenpiliç İyi Tarım Uygulamaları Temsilcisi, Veteriner Hekim Murat Pat şu bilgileri verdi: "1 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla Şenpiliç olarak tarımsal üretimde, birincil üretime yönelik mevzuat anlamında tek standart olan İyi Tarım Uygulamaları faaliyetlerini başlattık. 1 Haziran 2015 itibarıyla da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yetkilendirmiş olduğu kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarından CTR Uluslararası Belgelendirme ve Denetim şirketiyle çalışmalara başlayarak, İyi Tarım Uygulamaları gerekliliklerini 3 ay süren yoğun çalışmalarla yerine getirdik. Bakanlık denetiminin ardından 9 Eylül'de 'İyi Tarım Uygulamaları Sertifikası'nı aldık ve ürünlerimize bu uygulamanın yapıldığına dair belirleyici etiketimizi uygulamaya başladık.

"İyi Tarım Uygulamaları faaliyetlerinin şirket içi kontrollerini gerçekleştirebilmek için; TSE'nin vermiş olduğu 'Hayvansal Üretimde İyi Tarım Uygulamaları İç Kontrolörü' eğitimine Şenpiliç bünyesinde çalışan 21 kişi katıldı ve sınavdan başarıyla geçerek sertifika almaya hak kazandı. Böylece Türkiye'de bir ilk olarak en çok sayıda iç kontrolöre sahip firma olduk."

İyi Tarım Uygulamaları (İTU)nedir?

Gıda güvenliğine ilişkin uluslararası standartların korunması amacıyla hayata geçirilen düzenlemelerden biri tarımsal üretimde uygulanmak üzere"İyi Tarım Uygulamaları"dır.

İyi Tarım Uygulamaları,"tarımsal üretim sisteminin sosyal açıdan yaşanabilir, verimli, insan sağlığını koruyan, hayvan sağlık ve refahı ile çevreye önem veren bir hale getirmek için uygulanması gereken işlemler"olarak tanımlanmaktadır. Amaç; insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyecek üretimin yapılmasıdır.