Şenpiliç | Şen Haberler | Şenpiliç'ten Kadirli'ye 400 milyon TL'lik yatırım

Şenpiliç
TR EN AR

Şenpiliç'ten Kadirli'ye 400 milyon TL'lik yatırım

Türkiye'nin en büyük ve lider piliç üreticisi Şenpiliç, Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde 400 milyon TL yatırımla bir entegre tesis kuracak.
İlk etapta Kesimhane ve Yem Fabrikası ile başlayacak yatırım, Kuluçkahane ve damızlık çiftlikleriyle devam edecek.


Şenpiliç'in Kadirli'de 400 milyon TL yatırım tutarıyla kuracağı entegre tesis hakkında detaylı bilgi vermek üzere 4 Nisan'da Paydaş Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Osmaniye Valisi Kerem Al, Osmaniye Milletvekili Dr. Suat Önal, Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, Kadirli Kaymakamı Tamer Orhan, Sumbas Kaymakamı Ömer Coşkun ile birlikte Osmaniye, Kadirli, Adana, Mersin ve Tarsus'tan çiftçiler katıldı.

Şenpiliç Onursal Başkanı Haşim Gürdamar toplantıda yaptığı konuşmada, "Ülkemizin gelişmesi, ekonomimizin büyümesi için şimdi daha çok çalışmak, daha çok yatırım yapmak, istihdamı artırmak zorundayız. Hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız ki, çocuklarımıza daha güzel bir gelecek bırakabilelim. Şenpiliç olarak yatırımlarımızı devam ettirme kararı aldık. Stratejik olarak sürekli büyümeyi ve akıllı entegrasyonla gelişmeyi hedefliyoruz. Şenpiliç'in insana, gıda güvenliğine önem veren üretim anlayışını şimdi Kadirli'ye de taşıyoruz" dedi.

"Topluma borcumu ödemeye çalışıyorum"

Temellerini 1970'li yıllarda attığı Şenpiliç'in bugün Türkiye'nin en büyük 76. Sanayi şirketi olduğunu vurgulayan Gürdamar, "Bu başarı benim olduğu kadar Türkiye'nin de başarısıdır. Ama ben bunları hiçbir zaman kendim için yapmadım; Üretiyorum, istihdam sağlıyorum, eğitim yatırımlarıyla yeni fidanların yeşermesine vesile oluyor, topluma borcumu ödemeye çalışıyorum" şeklinde konuştu.

Şenpiliç'in Kadirli yatırımı hakkında bilgi veren Şenpiliç Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Faik Üçer de ilk etapta 450.000 adet / gün kesim kapasiteli bir Kesimhane ile (579.500 ton / yıl üretim kapasiteli bir Yem Fabrikasının kurulacağını, ardından yatırıma kuluçkahane ve damızlık çiftlikleriyle devam edileceğini söyledi.

Piliç sektörü de Şenpiliç de büyümesini sürdürecek

Nüfus artışına paralel olarak hayvansal protein ihtiyacının da artacağını belirten Faik Üçer, "Alternatif hayvansal protein kaynaklarının tedarik koşulları, piliç etine göre gittikçe daha da zorlaşacak. 2025 yılında pazarın bugünkünün neredeyse iki katı olacağı tahmin ediliyor. Dolayısıyla sektör de 2011-2016 döneminde yüzde 50 büyüyen Şenpiliç de büyümeye devam edecek. Kadirli yatırımı ile katma değer ağımızı ülke geneline yayacağız" dedi.

Şenpiliç üreticisi ve iş ortaklarıyla büyüyor

Şenpiliç Canlı Üretimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet İyneci de Kadirli yatırımının 200 kilometre yarıçaplı bir alanda ekosistem yaratacağını belirterek, 840 çiftlik ile anlaşma yapılacağını ve 3.500 kişiye istihdam sağlanacağını açıkladı. İyneci, "Şenpiliç üreticisi ve iş ortaklarıyla birlikte büyümeye devam ediyor" dedi.

Şenpiliç Hakkında

Şenpiliç'in temelleri, 1978 yılında Haşim Gürdamar'ın Gebze'de kurduğu yetiştirme çiftliğiyle atılmıştır. Şenpiliç bugün, 320 bin tonluk piliç eti kapasitesi ve 1 milyar TL'yi aşan cirosuyla Türkiye'nin en büyük entegre piliç eti üreticisidir. 24 damızlık çiftliği, 2 kuluçkahane, 2 yem fabrikası, en son teknolojik donanımlara sahip Söğütlü ve Alifuatpaşa kesimhaneleri ve ileri işlem fabrikasıyla faaliyet göstermektedir. Geniş satış ağı aracılığıyla Türkiye'nin 81 iline günlük olarak piliç eti dağıtım ve satışını gerçekleştirmektedir. Türkiye'nin 'En büyük ilk 100 sanayi kuruluşu' içinde 76. sırada yer alan ve %14 Pazar payı ile Türkiye'de piliç eti sektörünün lideri olan Şenpiliç, Irak, Libya, Rusya, Gürcistan, Afrika, Uzakdoğu, Körfez Ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri'ne yılda 30.000 tona yakın ihracat gerçekleştirmektedir.