Şenpiliç | Şen Haberler | Şenpiliç

Şenpiliç
TR EN AR

Şenpiliç

Yurt içindeki ve yurt dışındaki gıda şirketleri ile gıda ihracatı yapan ve teknoloji üreten şirketlerin yanı sıra Türk Mutfağı'nı dünyaya tanıtarak sektörün gelişimine katkıda bulunan kuruluşların da katıldığı Uluslararası Güvenilir Gıda Zirvesi ve Ödül Töreni'nin 5.si Ankara'da düzenlendi. Türkiye'nin gıda sektöründeki gücünün uluslararası platformlarda duyurulduğu zirve kapsamında düzenlenen ödül töreninde Şenpiliç, "Güvenilir Gıda Ödülü"ne layık görüldü.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı'nın yanı sıra 100'ün üzerinde STK'nın da desteklediği, sektör temsilcilerini buluşturan Uluslararası Güvenilir Gıda Zirveleri kapsamında; STK temsilcileri, akademisyenler ve basın mensuplarının da aralarında bulunduğu Seçici Kurul tarafından gıda, tarım ve perakende sektörünün her alanındafaaliyet gösteren şirketler ve bu sektörlere destek veren kişi, kurum ve kuruluşlara çeşitli kategorilerde ödül verilmektedir. Sektör profesyonelleri, sektör temsilcileri ve uzmanlardan oluşan Seçici Kurul'un değerlendirmesiyle sonuçlanan ödül töreninde Şenpiliç'e "Güvenilir Gıda Ödülü" verildi.

Güvenilir Gıda ve Gıda Güvenliği Nedir?

"Güvenli gıda" besin değerini kaybetmemiş, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik açıdan temiz olan, bozulmamış gıda maddesi demektir."Gıda güvenliği"genel anlamda, gıdaların amaçlanan kullanımına uygun olarak hazırlanmasıdır. Daha geniş anlamda ise, gıda kaynaklı hastalıklara neden olan biyolojik, fiziksel ve kimyasal etkenleri önleyecek şekilde gıdaların işlenmesi, hazırlanması, depolanması ve son tüketiciye sunulmasını tanımlayan süreci ifade eder.

Gıda güvenliği yönetimi, tüm dünyada kabul edilmiş, ortak bir değerlendirme sistemi olan ISO 22000 standartları doğrultusunda gerçekleştirilmelidir. Gıda güvenliğinin sağlanmasına yönelik bir sistem olan ISO 22000, gıdanın güvenliğini tarladan sofraya kadar garanti altına alan çok etkin bir uluslararası yönetim sistemidir.