Şenpiliç | Şen Haberler | Sektör lideri Şenpiliç Türkiye’nin en büyük 71. sanayi şirketi.

Şenpiliç
TR EN AR

Sektör lideri Şenpiliç Türkiye’nin en büyük 71. sanayi şirketi.

Şenpiliç, İstanbul Sanayi Odası’nın “Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Şirketi” listesinde bu yıl da piliç sektöründeki başarısını bir kez daha tescilledi. 500 bin tonluk piliç eti kapasitesi ve 12 milyar TL’yi aşan cirosuyla Türkiye’nin en büyük entegre piliç eti üreticisi olan Şenpiliç, 71. Sıradaki yerini korudu.  

Şenpiliç Genel Müdürü Aydın Başyurt yaptığı değerlendirmede, “Şenpiliç olarak İSO sıralamasında ilk 100 şirket arasında olmanın gururunu yaşıyoruz. Ülkemize, toplumumuza ve sektörümüze daha fazla katkı sağlamak amacıyla stratejik olarak büyüme ve akıllı entegrasyonla gelişme vizyonuyla gelişmemiz tüm hızıyla devam edecek.” Dedi.

Yatırımlarına Sakarya bölgesinde başlayan Şenpiliç, ikinci yatırım alanı olarak Çukurova’nın bereketli tarım topraklarına sahip Osmaniye’yi seçti. 500 milyon liralık yatırımlarıyla Kadirli ilçesinde büyümeye devam eden şirket, halen yatırımlarına devam ediyor. İlk yem fabrikasını Adana’da açan Şenpiliç, ardından 125.000 tonluk piliç eti kapasitesine sahip kesimhane yatırımını gerçekleştirdi. Adana’da yeni bir kuluçkahane ve damızlık yatırımlarını da tamamladıklarını belirten Başyurt, “Kadirli’ye yapacağımız ikinci hatla 650 kişilik yeni istihdam daha sağlayacağız. Sürekli yatırım yapan bir grubuz” şeklinde konuştu.

Yatırımlarına bir yenisini daha ekleyerek Samsun bölgesinde 2022 yılının Ekim ayından beri fason kesim hizmeti üzerine iş birliği yaptığı Yemsel Tavukçuluk A.Ş.’yi 11 Temmuz 2023 itibarıyla bünyesine kattı. 

Şenpiliç Mamul Üretim Müdürlüğü içerisinde Samsun Kesimhanesi olarak faaliyetine devam edecek olan Yemsel Kavak Kesimhanesi; Şenpiliç’in yılda yaklaşık 250 bin ton üretim kapasitesine sahip Şenpiliç Söğütlü Fabrikası, 125 bin üretim kapasitesine sahip AliFuatPaşa ile yaklaşık 125 bin üretim kapasitesine sahip Kadirli Fabrikası’ndan sonra, Karadeniz bölgesindeki üreticileri tarafından yetiştirilen piliçlerin Şenpiliç standartlarında üretilerek bölgeye ve yurt geneline sevk edileceği üçüncü bölgesel üretim tesisi olacaktır.

Yemsel’in Şenpiliç bünyesine katılmasının bölge için öneminin büyük olduğunu belirten Şenpiliç Genel Müdürü Aydın Başyurt konuyla ilgili şunları söyledi: “Bu sayede Samsun bölgesinde geçmiş yıllarda devlet teşvikleri ve yatırımcıların kaynaklarıyla yapılmış olan kümes yatırımları, üretimlerini yıllık kapasitelerine uygun olarak sürdürebilecekleri iş imkânına yeniden kavuşmaktadır.  Bu yatırımla, ülkemizin üretim kaynaklarının korunarak ve geliştirilerek ekonomik faaliyetin içinde tutulmasına, istihdamın gelişmesine katkıda bulunduğumuzu bilmek hepimiz için büyük bir mutluluk ve gurur kaynağıdır.”