Şenpiliç | Şen Haberler | ŞenAkademi'nin İlk Mezunları

Şenpiliç
TR EN AR

ŞenAkademi'nin İlk Mezunları

ŞenAkademi'nin Sakarya Üniversitesi işbirliği ile yürüttüğü eğitim programının ilk mezunları törenle diplomalarını aldı.

Kurum olarak sürekli gelişimi hedefleyen Şenpiliç, çalışanlarının ihtiyaçları doğrultusunda eğitim programları geliştirmek ve uygulamak amacıyla 2012 yılının sonunda ŞenAkademi'yi kurdu. Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğinde çalışanlarına farklı eğitim programları sunan ŞenAkademi'nin ilk uygulaması olan "Yönetici Geliştirme Eğitim Programı" tamamlandı ve programın ilk mezunları 27 Şubat tarihinde Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen mezuniyet töreniyle diplomalarını aldı.

Çalışanlarının bireysel ve yönetsel becerilerine katkı sağlamak amacıyla SAÜSEM (Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi) yönetimi ile birlikte oluşturulan 3 haftalık eğitim programı kapsamında, Şenpiliç'te görev yapan 67 yöneticinin, mevcut görevlerini daha verimli yürütmeleri ve gelecekte görev alabilecekleri daha üst pozisyonlara hazırlanmaları hedeflenmiştir. İnsan, liderlik ve iş yaşamının temel prensipleri üzerine hazırlanan eğitimlerin sonucunda amaç, yönetici adaylarına Şenpiliç'in geleceğinde yer hazırlamaktır.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, SAÜSEM (Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Zengin ve Şenpiliç Kurucusu ve Onursal Başkanı Haşim Gürdamar'ın de katıldığı mezuniyet töreninde "ŞenAkademi Yönetici Geliştirme Programı" öğretim elemanlarına Haşim Gürdamar tarafından plaketleri takdim edildi.

Törende açılış konuşmasını yapan Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Zengin, Şenpiliç'le uzun soluklu ortak projeler yapmayı, yönetici geliştirme programının diğer adımlarını ve üst düzey yöneticilere yönelik yönetici akademisi eğitim programlarını da hayata geçirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Sanayileşmek ve kalkınmak için insan faktörünün ve eğitimin önemine değinen Şenpiliç Kurucusu ve Onursal Başkanı Haşim Gürdamar yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi:
"İnsanımıza yapacağımız yatırımla ve özellikle sahip olduğumuz genç nüfusumuza vereceğimiz eğitimle Türkiye zenginleşecektir. Eğitim, diplomanızı aldıktan sonra da gereklidir. Diploma ilk referans olmakla birlikte esas olan insanların kafasıdır, yüreğidir, çalışma gücüdür, niyetidir. Sakarya Üniversitesi'ni bu çalışmayı hayata geçirdikleri için kutluyorum ve kendilerinden bilimsel yönde daha fazla faydalanmak istediğimizi belirtmek istiyorum. Tüm mezunlarımızı tebrik ederken şunu da söylemek istiyorum: Eğer değerli bir insan olursanız sizi mutlaka fark ederler, yeter ki siz azla yetinmeyin, cesur ve dürüst olun. Tükettiğinizin karşılığını üreterek vermeniz gerekir."

Türkiye'nin Avrupa Birliği eğitim karnesinde en düşük olduğu alanın hayat boyu öğrenme, yani sürekli eğitim olduğunu belirten Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas ise; "Değişim çağında kişilerin kendilerini sürekli yenilemeleri gerektiği için eğitim ve öğretimin de buna göre dönüştürülmesi gerekmektedir. İlköğretimden doktoraya kadar her kademede mezun olanlar için üniversitelerde sürekli kendilerini yenileyebilecekleri araçlar oluşturulmalıdır. ŞenAkademi'de verilen eğitim biçimi dünyada bu alanda gelinen noktaya bir örnek teşkil etmektedir" dedi.

ŞenAkademi Yönetici Geliştirme Eğitim Programı Konu Başlıkları

  • İnsanları Tanıma Sanatı: Kişilik tipleri, liderlik, adalet ve güven, çatışma yönetimi, stratejik düşünme ve karar alma
  • Takım Ruhu ve Ekip Çalışması: Tutum ve tutum değişimi, sosyal etki ve sosyal güç, örgütlerde gruplar ve gruplarla ilişkiler, problem çözme teknikleri
  • İşte Verimlilik ve Başarı: İş yaşamı ve kişisel gelişim stratejileri, zaman yönetimi, kalite yönetimi
  • İş Yaşamında Profesyonellik: Protokol bilgisi ve görgü kuralları, konuşma ve görüşme teknikleri, iş etiği ve sosyal sorumluluk
  • Çalışma Hukuku ve İş Güvenliği (mevzuat bilgisi)
  • Örgütsel İletişim: Bireyler arası iletişim, grup iletişimi, örgüt içi iletişim

ŞenAkademi'nin İlk Mezunları